بحران آب در کشور 15 سال است که به شدت دامن گیر شده و سناریوهای متفاوتی برای حل این بحران از سوی سازمان ها و ارگان های مختلف مطرح می شود؛ یکی از موضوعاتی که به تازگی بیشتر مورد توجه قرار گرفته بحث اقتصاد آب و راهکارهایی مانند اخذ قیمت تمام شده آب از مشترکان است که البته سر این موضوع نیز اختلاف نظر های فراوانی وجود دارد
افزایش قیمت آب، راه حل نهایی بحران آب؟
روزهای سخت بی آبی در یزد:
ستان یزد طی دو دهه گذشته با مهمان ناخوانده ای به نام خشکسالی که پیامد منفی آن کم آبی و بارش های ناکافی بوده دست و پنجه نرم کرده است.
فشار خشکسالی بر شریان حیاتی استان یزد
سال‌هاست آسمان آنچنان بر زمین بخیل گشته که جملاتی همچون «آب مایه حیات است» دیگر کلیشه‌هایی گذرا نیست و وابستگی زندگی ما به این مایع جادویی را بیش از هر زمان دیگری نمایان کرده است و بعد از سال‌ها تازه داریم به این باور می‌رسیم که بله آب هم تمام شدنی است!
هنوز باور نداریم آب هم تمام شدنی است
مدیریت بحران آب برای تحقق اقتصاد مقاومتی
وقتی در مورد صیانت از آب و تغییر کشت متناسب با اقلیم صحبت می شود، منظور این نیست که بخش کشاورزی کشور ما کوچک شود زیرا بخش زیادی از اشتغال و امنیت غذایی ما به این حوزه وابسته است؛ بلکه منظور اتخاذ تصمیم بهینه برای نوع محصول کشت شده در یک منطقه و استفاده بهینه از آب‌های آبی به جای آب‌های سبز است.
دومین تهدید بزرگ اقتصادهای جهان بحران آب است/ مدیریت بهینه منابع آبی در کشاورزی، اولویت جلوگیری از بحران
دانشمندان در اقدامی دیدنی موفق به کشف ردپای آب در عمق یکهزار کیلومتری زمین شدند.
کشف آب در عمق هزار کیلومتری زمین
اگر کشوری تا ۴۰ درصد از آب تجدیدشونده خود را استفاده کند، قابل قبول است،بالاتر از ۴۰ درصد در وضعیت نگران‌کننده و بالاتر از درصد۶۰ در مرحله بحران آبی قرار می‌گیرد و این درحالی است که ایران در شرایط فعلی بیش از ۸۰ درصد از آب تجدیدشونده را مصرف می‌کند
هشدار آب را جدی بگیرید
رئیس سازمان مدیریت بحران گفت: مدیریت نابهینه منابع آب ، عامل گسترش بیابان و گرد و غبار است.
مدیریت نابهینه منابع آب ، عامل گسترش بیابان
مشاور وزیر نیرو با اعلام اینکه دستورالعمل میزان برداشت آب از دشت‌ها ابلاغ شد، گفت: برخی از چاه‌ها باید بسته و پُر شوند.
ابلاغیه جدید برای نجات آب
کره‌زمین روز به روز گرم‌تر می‌شود، به‌طوری که برخی از دانشمندان معتقدند دهه‌های پایانی قرن بیستم، گرم‌ترین سال‌‌های ۴۰۰ سال اخیر بوده ‌است. ایران هم از این قاعده مستثنا نیست و کشورمان به سوی بی‌آبی پیش می‌رود. ایران به علت کمبود بارش سالانه، کشوری خشک تلقی می‌شود و با خشکسالی احتمالی روبه‌رو است.
کابوس انتقال آب

Page Generated in 0/5246 sec