به منظور آسیب‌شناسی بحران آب نشستی را با حضور امان‌الله ‌قرایی‌مقدم و سید جواد میری، دو جامعه‌شناس و تحلیلگر اجتماعی برگزار شد که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.
مناظره دو جامعه‌شناس در رابطه با بحران آب
بحران آب در کشور 15 سال است که به شدت دامن گیر شده و سناریوهای متفاوتی برای حل این بحران از سوی سازمان ها و ارگان های مختلف مطرح می شود؛ یکی از موضوعاتی که به تازگی بیشتر مورد توجه قرار گرفته بحث اقتصاد آب و راهکارهایی مانند اخذ قیمت تمام شده آب از مشترکان است که البته سر این موضوع نیز اختلاف نظر های فراوانی وجود دارد
افزایش قیمت آب، راه حل نهایی بحران آب؟
روزهای سخت بی آبی در یزد:
ستان یزد طی دو دهه گذشته با مهمان ناخوانده ای به نام خشکسالی که پیامد منفی آن کم آبی و بارش های ناکافی بوده دست و پنجه نرم کرده است.
فشار خشکسالی بر شریان حیاتی استان یزد
افت شدید آبهای زیرزمینی بر اثر استمرار خشکسالی و برداشت بی رویه ، این روزها زنگ خطر بحران بی آبی در شهرستان ابرکوه استان یزد با اقلیم گرم و خشک را بصدا درآورده است .
زنگ خطر بحران بی آبی در ابرکوه
بازخوانی پرونده بزرگ ترین مشکل حیاتی:
روزنامه قدس در ویژه نامه قدس خراسان روز سه شنبه گزارشی به قلم ' مهدی کاهانی مقدم' با عنوان ' بحران آب جدی است؛ فرصت زیادی نداریم' منتشر کرده است.
بحران آب جدی است؛ فرصت زیادی نداریم
اگر کشوری بیش از ۴۰ درصد ذخایر آبی تجدید‌پذیرش را مصرف کند در زمره کشورهای درگیر بحران آب است و ایران ۶۹ درصد از ذخایر خود را مصرف کرده است.
ایران ۶۹ درصد از ذخایر آبی خود را مصرف کرده است
این روزها شنیدن جمله تکراری «آب مایه حیات است» دیگر ملال‌آور شده است و حتی مایه طنز، همه چیز و همه کس به جامعه ایرانی هشدار می‌دهند که مایه حیات در حال تمام شدن است؛ از کپی پیست‌ خبرهایی درباره تمام شدن آب در ایران تا 6- 5 سال آینده در فضای مجازی گرفته تا انواع واقسام خبرهای رسمی و کارشناسی درباره وقوع خشکسالی در جامعه ایرانی!
جامعه ایران به آب‌کُشی ادامه می دهد
در شرایطی که به منابع آبی ما اضافه نمی‌شود و هرسال نیز شاهد کاهش بارندگی و تقلیل منابع آبی هستیم، مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران از واقعیتی تلخ درباره صدور غیرمستقیم آب به کشورهای همسایه پرده برداشت.
پیامدهای عدم مدیریت منابع‌ آبی؛ خشکسالی و جنگ آب
راهکارهای کاهش تاثیرات بی‌آبی:
ترسیم تصویری واحد از معضل آب در استان می‌تواند دیدگاه‌ها را در بخش اجرا به هم نزدیک‌تر کند و مسیر صحیح حل این مشکل را نشان دهد.
وجود پایگاه مردمی برای اصلاح الگوی مصرف آب در یزد
بی‎‎آبی و خشکسالی، قصه دردناکی است که مردمان کویر سال‌هاست با آن دست و پنجه نرم می‎‎کنند؛ اما در سال‌های اخیر خشکسالی سفره خود را بر اقلیم یزد گسترده‌تر کرده و حالا حالاها نیز قصد رفتن ندارد.
قصه پر غصه بی‌‌آبی کویرنشینان

Page Generated in 0/0469 sec