شناسه خبر: 11477 منتشر شده در مورخ: 1397/11/29 ساعت: 11:12 گروه: آب و فاضلاب
کاشت گیاهان کم آبخواه در یزد اجباری است
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی یزد:

کاشت گیاهان کم آبخواه در یزد اجباری است

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان یزد، با تاکید بر لزوم افزایش سطح کشت گیاهان کم آبخواه در استان، گفت: به دلیل وجود مشکلات آبی در یزد، کاشت گیاهان کم آبخواه اجباری است .
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی« یدالله جوادپور»، با اشاره به این که  امنیت غذایی و سلامت غذایی دو رکن اصلی در تولید گیاهان کم آبخواه است، اظهار کرد: جهاد کشاورزی مسئول امنیت غذایی است اما در زمینه بازرگانی با وجود داشتن معاونت مربوطه، به تنهایی نمی‌تواند فعالیتی موثر داشته باشد .

 
وی با بیان این که برای گیاهان تولیدی در استان ظرفیت فروش و بازار وجود دارد، افزود: در همه جای کشور برای تولید کنندگان دغدغه فروش وجود دارد اما جهاد کشاورزی استان به تنهایی مسئولیت فروش به عهده ندارد .
 
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان یزد عمده وظیفه این سازمان را تولید محصولات کم آبخواه عنوان کرد و گفت: این حوزه باید با توجه به آب موجود به تولید این نوع گیاهان برای حفظ ارزش افزوده بپردازد .
 
وی با بیان این که تولید محصولات خشک با قابلیت نگهداری در استان دغدغه فروش تولیدکنندگان را کاهش می دهد، تصریح کرد: گسترش طب سنتی در کشور، نیاز به گیاهان دارویی را افزایش داده است و از طرف دیگر تولیدات با کیفیت گیاهان دارویی در یزد باعث شده محصولات این شهر مشتریان خوبی در مرزهای کشور داشته باشد .
 
جوادپور تولید انبوه، استمرار در تولید و کیفیت محصولات را لازمه ورود به بازارهای بزرگ عنوان کرد و افزود: نبود تولید انبوه در استان یکی از چالش های یزد برای ورود به بازارهای منطقه ای و صادرات است بنابراین باید سطح تولیدات افزایش یابد .
 
وی در ادامه لزوم توجه به صنایع تبدیلی را از دیگر اولویت ها و چالش های استان در این حوزه دانست و بیان کرد: صنایع تبدیلی که از گذشته در یزد وجود داشته است، اکنون به صورت صنعتی در حال فعالیت است .
 
جوادپور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که کاشت گیاهان کم آبخواه یک اجبار است و انتخاب نیست، تصریح کرد: به دلیل مشکلات آبی که یزد با آن مواجه است، کشاورزان راهی جز کشت گیاهان کم آبخواه ندارند .
 
وی با تاکید بر لزوم افزایش سطح کشت گیاهان کم آبخواه در استان یزد، افزود: با تکمیل زنجیره تولید، می توانیم به بازارهای بزرگ منطقه ای وارد شویم .
 
این مسئول در پایان با اشاره به این که برای افزایش کشت این گیاهان مشوق هایی در نظر گرفته شد، گفت: اولویت پرداخت تسهیلات به متقاضیان کشت گیاهان کم آبخواه و پرداخت یارانه نهال اقداماتی است که جهاد کشاورزی برای فعالان این حوزه در نظیر گرفته است .
 
منبع:ایسنایزد
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0500 sec