شناسه خبر: 11445 منتشر شده در مورخ: 1397/11/06 ساعت: 13:53 گروه: آب و توسعه
تنها سد استان یزد؛ در انتظار تخصیص بودجه مناسب

تنها سد استان یزد؛ در انتظار تخصیص بودجه مناسب

مدیر طرح های توسعه منابع آبی شرکت آب منطقه ای یزد اظهار داشت: در حال حاضر سد هرات 92 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است اما به دلیل مشکلات اعتباری، تملک مخزن سد و جاده های دسترسی تاکنون تکمیل نشده و در صورت تخصیص بودجه مناسب، پروژه طی حداکثر 6 ماه افتتاح خواهد شد.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبیافشین عالمی افزود : از مجموع اراضی مورد نیاز جهت تملک ، تاکنون 60 درصد تملک گردید و باقیمانده آن بعد از تامین اعتبار لازم، تملک خواهد شد. 

وی با بیان اینکه این پروژه از سال 88 آغاز شده است، عنوان کرد: قرارداد اولیه پروژه با پیمانکاران 350 میلیارد ریال بود اما به دلیل مشکلات اعتباری تا کنون قرارداد خاتمه پیدا نکرده است.

عالمی در خصوص مشخصات فنی این طرح اظهار کرد: این سد از نوع خاکی و با هسته رسی با ارتفاع 55 متر و حجم مخزن 24 میلیون متر مکعب است که قابلیت تنظیم 12.9 میلیون متر مکعب آب را دارا بوده و تأمین کننده بخشی از آب شرب و صنعت منطقه و جلوگیری از خسارات سیلاب ، بهبود شبکه های آبیاری موجود و استفاده بهینه از منابع آب و خاک می باشد  و در مسیر خط انتقال به روستاهای خوانسار، چنار، حسن آباد و نیستان می رسد که سالیانه 2.6 میلیون متر مکعب حقابه زیست محیطی در بستر رودخانه روان سازی می شود.

وی ادامه داد: در پائین دست این سد،  شبکه درجه یک و دو  آبیاری اراضی در کشاورزی درحال اجرا است که تا پایان خردادماه سال آینده توسط شرکت آب منطقه ای یزد احداث می شود و شبکه سه وچهار آن به عهده سازمان جهاد کشاورزی استان است که در صورت احداث، راندمان مصرف آب در شبکه آبیاری  از 38 درصد به 78درصد خواهد رسید.

 افشین عالمی در پایان با اشاره به کاهش میزان روان آب رودخانه با توجه به کاهش بارندگی های طی سالهای اخیر بر تغییر الگوی کشت در منطقه تاکید کرد و از احداث تصفیه خانه ای به ظرفیت 300 لیتر برثانیه در پایین دست سد جهت مصرف آب شرب، بهداشت وصنعت خبر داد.

 

 

منبع:شرکت سهامی آب منطقه ای یزد

کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0467 sec