شناسه خبر: 11326 منتشر شده در مورخ: 1397/07/17 ساعت: 10:11 گروه: آب و کشاورزی
یزد کم‌آب موفق در ایجاد اشتغال روستایی

یزد کم‌آب موفق در ایجاد اشتغال روستایی

به‌رغم اندک شدن و از بین رفتن برخی زیرساخت‌های مشاغل روستایی در استان یزد، ایجاد مشاغل روستایی جدید در این استان روند افزایشی قابل‌توجهی داشته است.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبییزد یکی از استان‌های شاخص کشور در مقوله خشک‌سالی و کم آبی از سالیان متمادی گذشته تاکنون است به طوری که همین موضوع موجب پراکنش زیاد روستاهای این استان شده و اغلب روستاهای آن در دامنه مناطق کوهستانی این استان واقع شده است.

 
عمده ساکنان روستاهای این استان از طریق کشاورزی محدود و دامداری امرار معاش می‏کنند و هر چند بسیاری از رشته‏های صنایعی دستی مانند نساجی سنتی نیز از این روستاها منشا گرفته ولی این مشاغل هیچ وقت جایگزین مشاغل عمده آنها یعنی کشاورزی و دامداری نبوده است.
 
یکی از بزرگترین مشکلات این روستاها به دنبال خشکسالی‏‏های دو دهه اخیر بی‏‏رونق شدن کشاورزی و به دنبال آن مهاجرت ساکنان آنها به سمت شهرها بوده و در واقع زیرساخت‌های مشاغل آنها به ویژه آب هر روز در حال اندک شدن است.
 
آبرسانی سیار به 330 روستای استان
 
«محمد فاتحی» مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستایی این استان در گفت‏و‏گو با خبرنگار ایسنا- منطقه یزد، به مشکل کم ‎‎ آبی روستاهای استان اشاره و خاطرنشان می‏کند: تاکنون منابع آبی 110 روستا به دلیل خشکی از مدار خارج شده‏‏اند و منابع آبی 180 روستا نیز با کاهش آبدهی شدید مواجه شده‏‏اند.
 
وی اضافه می‏‏کند: در حال حاضر 330 روستای استان از طریق 525 تانکر ثابت و 16 تانکر سیار آبرسانی می‌شود . 
 
وضعیت ذکر شده‌ از سوی مدیر عامل آبفار استان مبین این نکته است که روستاهای استان یزد به عنوان یکی از مراکز مهم جمعیتی استان که بخش زیادی از اشتغال و تولید را نیز به دوش می‏‏کشند، به واسطه خطرات کم آبی و مهاجرت با تهدید جدی مواجه هستند.
 
این موضوع از این لحاظ که عمده مشاغل روستاهای استان کشاورزی و دام‏پروری است، بستر این مشاغل و حیات روستاها را مشکل‏‏ساز کرده است.
 
ولی با این حال استان یزد در سال‎‎های اخیر از رشد قابل توجهی در زمینه مشاغل روستایی برخوردار بوده که به برکت تدابیر دولت مبنی بر توجه به اشتغال و توسعه پایدار در روستاها شکل گرفته است.
 
استقبال از طرح های اشتغال روستایی در استان
 
«محمدحسین ریاحی» مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان یزد در همین رابطه در گفت‏‏وگو با خبرنگار ایسنا به موضوع پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری اشاره و بیان می‌کند: استان یزد در مقوله‌ی تسهیلات منعقد شده اشتغال روستایی نسبت به 50 درصد مصوب، رتبه دوم و در تسهیلات مصوب نیز رتبه پنجم کشور را در اختیار دارد.
 
وی به عملکرد استان در تسهیلات اشتغال فراگیر، مشاغل خانگی و ارزیابی طرح کارورزی دانش آموختگان دانشگاهی در این حوزه اشاره و تصریح می‌کند: برای استان یزد در اشتغال فراگیر 276 میلیارد تومان اعتبار منظور شده ولی 457 میلیارد تومان در کارگروه اشتغال استان مصوب شده که امیدواریم با اختصاص سهمیه‌های جدید، تسهیلات به همه طرح‌ها پرداخت شود . 
 
ریاحی درباره طرح مشاغل خانگی هم اظهار می‌کند: در سال گذشته سهمیه استان یزد 160 میلیارد ریال بوده که 120 میلیارد ریال آن اختصاص یافته و امسال 177 میلیارد ریال سهمیه داده شده است . 
 
این مسئول بیشترین فراوانی صدور مجوز مشاغل خانگی امسال در استان را پرورش گوسفند و بز، تولید زعفران، قالی‌بافی، پرورش مرغ بومی، دوخت لباس، گلیم‌بافی، پرورش قارچ خوراکی، پرورش زنبور عسل، طراحی پارچه و لباس و پرورش گاو شیری ذکر می‌کند.
 
ریاحی در رابطه با پیش‌بینی مشاغل جدید در استان نیز می‌گوید: علاوه بر ابلاغ برنامه‌های جامع اشتغال توسط دولت و تخصیص تسهیلات برای اشتغال فراگیر و روستایی عشایری، در حال پیگیری برای اجرای طرح‌های اشتغال‌زا به ویژه مشاغل روستایی عشایری هستیم چرا که استقبال از طرح‌های اشتغال‌زا به ویژه مشاغل روستایی عشایری را در استان بیشتر از سایر مشاغل است.
 
جذب بیشترین اعتبارات در کشاورزی گلخانه‌ای و پرورش دام
 
«سیدجمال سجادی‌پور» رییس سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تامین بیش از 59 میلیارد تومان تسهیلات از محل طرح‌های فراگیر پایدار روستایی و عشایری به بخش کشاورزی در سال جاری، اظهار می‏کند: حدود 71 درصد از این تسهیلات به بخش کشاورزی تخصیص یافته است.
 
وی در مورد طرح و رسته‏های پرداخت تسهیلات روستایی نیز بیان می ‎ کند: محصولات گلخانه‏ای، پرورش دام سبک و سنگین، فراوری طیور و زنبور عسل، بسته‏بندی میوه و سبزیجات و صنایع تبدیلی و تکمیلی، تولید زعفران و گیاهان دارویی، خدمات تخصصی و فنی مهندسی، شیلات و پرورش آبزیان طرح‏های عمده در این بخش هستند که بیشترین اعتبار جذب شده مربوط به تولید محصولات گلخانه‏ای و پرورش دام بوده است.
 
این مسئول از تخصیص 100 درصدی اعتبار بانک‏های عامل در این خصوص خبر می‏دهد و تصریح می‏‏کند: خوشبختانه در استان یزد از همکاری لازم از سوی بانک‏‏ها برخوردار هستیم.
 
 
 
منبع:ایسنایزد
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0567 sec