شناسه خبر: 11208 منتشر شده در مورخ: 1397/04/12 ساعت: 18:42 گروه: آب و خشکسالی
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد : باید در آب مصرفی بخش صنعت استان 30 درصد صرفه جوئی شود

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد : باید در آب مصرفی بخش صنعت استان 30 درصد صرفه جوئی شود

google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبیمحمد مهدی جوادیان زاده که  در نشستی  تحت  عنوان "  بحث و تبادل نظر وارائه راهکار در مورد بحران آب استان" سخن می گفت ، اعلام کرد : طبق مطالعات و بررسی های انجام شده   30درصد از آب مصرفی در بخش صنعت استان باید صرفه جوئی شود که با باز چرخانی آب امکان پذیر است و صنایع کشور می توانند آب را با باز چرخانی مدیریت نمایند.

 وی ادامه داد : 50 درصد از آب مصرفی در بخش کشاورزی استان باید کاهش یابد و این میزان  با مطالعه و برنامه ریزی دقیق بد ست آمده و  خوشبختانه جهاد کشاورزی استان  همکاری خوبی  نموده  تا بتوانیم این 50 درصد را مدیریت کنیم.
 مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد تصریح کرد: در بخش شرب 20 درصد باید صرفه جوئی گردد که براساس مطالعات انجام شده باتجهیز منازل مسکونی به لوازم کاهنده مصرف می توان به این مقدار  صرفه جوئی در مصرف آب رسید .
جوادیان زاده خاطرنشان  ساخت:  از مجموع  این صرفه جوئی ها  در بخش های کشاورزی ، صنعت  ، شرب و بهداشت به  یک مدیریت 100درصدی مصرف آب دست می یابیم.
 وی اذعان کرد:  متأسفانه هنوز نتوانسته ایم در راستای این مدیریت 100 درصدی در بخش صنعت گامی برداریم  و تا در این مورد صحبت  می شود ،  بحث تولید کالای ایرانی  و اقتصاد مقاومتی به میان آمده  و این بحث بی نتیجه می ماند.
این مقام مسئول گفت:  در بخش  شرب و بهداشت مردم متوجه  وضعیت نامناسب آب در استان  شده اند  و مسئولین مربوطه درحال پیگیری برای دراختیار قراردادن وسایل کاهنده مصرف آب برای منازل مسکونی می باشند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد  تأکید کرد: تا5 سال آینده  ،راهبرد اصلی مدیریت 100 درصدی در   مصرف آب  است و راهبرد دیگری به جزء این راهبرد  عملیاتی نیست .
وی با بیان این مطلب که  امنیت خط اول  انتقال آب به یزد باید حفظ شود تأکید کرد  :  از اسفند ماه سال گذشته تا کنون ده بار به خط اول انتقال آب  به یزد تعرض شده است و  برای حل این مسئله  وزارت کشور ، شورای امنیت کشور  و رئیس جمهور هم وارد شده اند و اقدامات حفاظتی جدیدتری  در حال تعریف  است   که امنیت خط اول انتقال آب به یزد به عنوان یک منبع آبی که از لحاظ  قانونی و هم از لحاظ عرفی متعلق به این استان است حفظ شود.
 جوادیان زاده خط دوم انتقال آب از سرشاخه های کوهرنگ  به یزد  را جزء  یکی دیگر از  راهبردهای تأمین آب استان  برشمرد و اظهارداشت: بخشی از این پروژه اجرا شده ولی بخش اعتباری و منبع آبی آن دچار مشکل گردیده که در  وزارت نیرو مطالعه آن در حال انجام است.
 وی با اشاره به این مطلب که انتقال آب از خلیج فارس با سرمایه گذاری  صنایع کرمان و یزدصورت گرفته است عنوان کرد :   در تخصیصی که به این خط داده شده درصدی هم به عنوان تخصیص سایر داده شده و هراستانی که علاقه مند است  می تواند برای شرب و بهداشت آب خریداری و استفاده نماید،  این تخصیص اکنون 10 میلیون متر مکعب است که تا 20 میلیون متر مکعب قابل افزایش است و این یک پتانسیل برای استان است که پروژه آن اجرائی شده و 40 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
جوادیان زاده  در باره  پروژه انتقال آب از دریای عمان اعلام کرد:  متأسفانه تخصیصی  که داده می شود  زمان دار است ،  یعنی به مدت یکسال تخصیص داده می شود و بعد  بررسی می شود اگر کاری انجام نشده تخصیص باطل می شود ،چهارسال است کاری انجام نشده و تخصیص باطل شده است و اکنون استانداریزد در حال پیگیری است تا  تخصیص دوباره گرفته شود .
 وی ابراز امیدواری کرد: با  اجرائی شدن این پروژه هایی که  گفته شد قطعاً استان یزد در زمینه آب هیچ مشکلی نخواهد داشت.
 جوادیان زاده گفت:  از  راهبردهایی همچون آب ژرف  و باروری ابرها که پروژه های  تحقیقاتی - مطالعاتی می باشند  غافل نشده ایم و در حال پیگیری است  ولی در راهبرد مدیریت مصرف آب جدیت  داریم .
 وی در پایان سخنانش خطاب به شرکت کنندگان دراین نشست  گفت: همه عزیزان که جزء نخبگان هستید در بحث های  اجرائی و مطالعاتی و در بهتر اجرائی شدن  مدیریت مصرف آب و بسیج نمودن مردم دراین امر  شرکت آب منطقه ای یزد را یاری نمائید.
 
 
 
منبع:شرکت سهامی آب منطقه ای
 
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
آخرین اخبار
Page Generated in 0/0507 sec