شناسه خبر: 11206 منتشر شده در مورخ: 1397/04/11 ساعت: 09:55 گروه: آب و محیط زیست
اختصاص 12 میلیارد تومان به طرح‌های آبخیزداری استان یزد

اختصاص 12 میلیارد تومان به طرح‌های آبخیزداری استان یزد

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان یزد با اشاره به اجرای طرح‌های آبخیزداری با هدف مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز و در نهایت کنترل سیل، فرسایش و رسوبات، از اختصاص 12 میلیارد تومان اعتبار ملی به این طرح‌ها در سال‌جاری خبر داد.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی«رضا باقری» با اشاره به منابع آب به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل در سیستم‌های اکولوژیکی و اجتماعی و اقتصادی جوامع، اظهار کرد: تقاضا برای منابع آب با توسعه اقتصادی و رشد جمعیت، به شدت بالا رفته و با افزایش تقاضا و تشدید رقابت بین کاربران آب، کمبود این مایه حیات به شیوه‌های مختلفی نمود پیدا کرده است. 

 
وی در مورد اهمیت درک آسیب‌پذیری جهت تدوین سیاست‌های مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز، تصریح کرد: این سیاست‌ها، پایه‌ای برای تصمیم‌گیری تصمیم‌گیران جهت اولویت‌بندی فعالیت‌ها و بهبود آسیب‌پذیری‌هاست.
 
این مسئول اعتبار مالی اختصاص یافته به فعالیت‌های آبخیزداری استان قریب 12 میلیارد تومان ذکر و تصریح کرد: این اعتبارات در سه بخش اعتباری ملی امسال شامل 10 میلیارد و 800 میلیون تومان برای حوزه‌های فاقد سد، 700 میلیون تومان برای حوزه‌های حاشیه کویر مرکزی و 450 میلیون تومان جهت اجرای برنامه‌های مربوط به حوزه‌های دارای سد بوده است.
 
وی با بیان این که طرح‌های آب‌خیزداری با هدف مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز و در نهایت کنترل سیل، فرسایش و رسوب در دستور کار استان قرار دارد، افزود: این طرح‌ها در قالب عملیات‌های مکانیکی، بیومکانیکی و بیولوژیکی برای اجرا دسته‌بندی می‌شودند.
 
باقری در ادامه به حوزه‌های آبخیز فاقد سد استان اشاره و بیان کرد: خضرآباد در اشکذر به مساحت 41 هزار و 243 هکتار، عقدا در اردکان به وسعت 15 هزار هکتار، انجیره در اردکان به وسعت 4 هزار و 70 هکتار، زرداخوید در تفت با مساحتی بیش از 4 هزار و 721 هکتار و علی آباد در شهرستان ابرکوه به وسعت 10 هزار و 450 هکتار در این دسته از حوزه‌های آبخیزی استان جای دارند.
 
وی همچنین از حوزه‌های آبخیز میانکوه در مهریز و تفت به مساحت 20 هزار و 514، جنت در بهاباد به وسعت 28 هزار و 793 هکتار،آبخوان عقدا در اردکان با 36 هزار و 963 هکتار وسعت، نیوک در شهرستان میبد با مساحت 124 هزار و 800 هکتار، تنگ چنار در شهرستان مهریز با مساحت 11 هزار و 500 و حسن آباد در شهرستان بافق با مساحت 84 هزار و 534 هکتار نیز به عنوان دیگر حوزه‌های فاقد سد آبخیزداری یاد کرد.
 
این مسئول با اشاره به این که در این حوزه‌ها به دلیل نبود سد بزرگ، مدیریت هرزآب‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، گفت: در این راستا با ایجاد سازه‌های مختلف آبی برای مدیریت هرز آب‌ها، تغذیه و استحصال آب‌های زیرزمینی اقدام می‌شود.
 
باقری در پایان نیز در مورد دو نوع دیگر حوزه‌های آبخیزداری استان نیز اظهار کرد: در حوزه حاشیه کویر مرکزی، رباط شهرستان اردکان با مساحت 11 هزار و 700 هکتار و در حوزه سد نیز خوانسار از شهرستان خاتم با مساحت 11 هزار و 595 هکتار از دیگر حوزه‌های آبخیزداری استان محسوب می‌شوند.
 
 
 
منبع:ایسنایزد
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/0488 sec