شناسه خبر: 10877 منتشر شده در مورخ: 1395/09/10 ساعت: 17:11 گروه: آب و خشکسالی
سطح آب سه چهارم دشت های استان یزد در حال افت است

سطح آب سه چهارم دشت های استان یزد در حال افت است

مدیر حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد با اشاره به موقعیت دشت های ممنوعه بحرانی و آزاد استان یزد گفت : از 19 دشت موجود استان یزد ، سطح آب 14 دشت در حال افت بوده که معادل سه چهارم دشت های موجود استان است.
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی به نقل از ایرنا محمدرضا حکیمی در چهارمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان یزد با ارائه گزارشی از وضعیت منابع آب استان اظهار کرد: بر حسب میانگین بلندمدت بارش کشور، استان یزد پایین ترین میزان بارندگی را دارد.
وی با بیان اینکه مهمترین دشت های استان در شرایط بحرانی قرار دارند اظهار کرد: دشت ابرکوه در طول 30 سال ( از فروردین ماه 1362 تا مهرماه 1392 ) 18 متر ، دشت یزد- اردکــان در طول 39 سال ( از مهرماه 53 تامهر 92) 16.5 متر و دشت بهادران طی 28 سال ( از مهرماه 64 تا مهرماه 92) 19 متر افت سطح آب داشته اند.
وی افزود: طبق آمار موجود ، بارندگی در سال آبی جاری( از مهر94 تا 10 خرداد 95) نسبت به مدت مشابه سال قبل و میانگین دوره آماری در تمام شهرستان های استان کاهش نشان می دهد.
مدیر حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای یزد تصریح کرد: از نظر نقطه ای بیشترین بارندگی سال آبی جاری 231 میلیمتر در منشاد و کمترین آن 22.1میلیمتر در ایستگاه محمدآباد بوده است.
حکیمی یادآور شد: در استان یزد سه هزار و 546 حلقه چاه ، 2هزار و 630 رشته قنات و 387 دهنه چشمه وجود دارد که میزان تخلیه منابع آب زیرزمینی هر کدام به ترتیب 80.4 درصد ، 16.3 درصد و 3.3 درصد است.
فرماندار یزد نیز در این جلسه با قدردانی از تلاش های شرکت آب منطقه ای یزد برای حفظ و حراست از منابع آب گفت : برای حفاظت از منابع آبی و مصرف بهینه مردم در مصرف آب ، به فرهنگ سازی و اطلاع رسانی بیشتری نیاز است تا خود مردم هم در مدیریت مصرف مشارکت داشته باشند.
مصطفی سالاری تاکید کرد برای حفظ و حراست از منابع آبی با شرکت آب منطقه ای یزد همکاری لازم را خواهیم داشت.
در ادامه معاون فنی و امورعمرانی فرمانداری یزد گفت: بعضی از اشخاص با حفر چاه غیرمجاز به منافعی دست پیدا می کنند که منفعت آنها به ضرر تمام مردم تمام می شود.
محمدحسین فلاح تفتی افزود: برای رسیدگی به پرونده هایی که بصورت غیرمجاز حفر و یا اضافه برداشت دارند باید اولویت بندی شود و چاه هایی که به آب شرب مردم ضرر می رساند زودتر نسبت به آن اقدام شود.
در پایان جلسه اعضاء شورا درباره چگونگی نحوه برخورد با چاه های غیرمجاز شناسایی شده بحث و تبادل نظر کردند.

کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
پربیننده ترین اخبار
آخرین اخبار
آرشیو
Page Generated in 0/0520 sec