شناسه خبر: 10109 منتشر شده در مورخ: 1394/05/11 ساعت: 14:26 گروه: آب و کشاورزی
همایش پاسداشت آب و قنات در ندوشن برگزار شد
به همراه گزارش تصویری

همایش پاسداشت آب و قنات در ندوشن برگزار شد

با ابتکار مؤسسه مردم نهاد اندیشه روشن ندوشن و حمایت آب منطقه ای استان یزد و شهرداری و بخشداری و جهاد کشاورزی ندوشن در روز پنجشنبه ۸ مرداد ماه ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۰۰ در محل خانه فرهنگ دکتر اسلامی ندوشن با برگزاری همایشی تحت عنوان پاسداشت آب و قنات از کلیه فعالان و کارگزاران آب و قنات ندوشن از جمله مقنی ها ، میراب ها و دشتبانها ، جویبانها و کسانی که در ترمیم و احیاء حادثه اخیر قنات تلاش داشتند ، تجلیل بعمل آمد .
google-buzz twitter digg facebook linkedin

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی یزد بی آبی  به نقل از   پایگاه فرهنگی ندوشن مرکز جغرافیای ایران ؛ با ابتکار مؤسسه مردم نهاد اندیشه روشن ندوشن و حمایت آب منطقه ای استان یزد و شهرداری و بخشداری و جهاد کشاورزی ندوشن در روز پنجشنبه ۸ مرداد ماه ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۰۰ در محل خانه فرهنگ دکتر اسلامی ندوشن با برگزاری همایشی تحت عنوان پاسداشت آب و قنات از کلیه فعالان و کارگزاران آب و قنات ندوشن از جمله مقنی ها ، میراب ها و دشتبانها ، جویبانها و کسانی که در ترمیم و احیاء حادثه اخیر قنات تلاش داشتند ، تجلیل بعمل آمد .
در این همایش دکتر علی اصغر سمسار یزدی مشاور مرکز بین المللی قنات با اشاره به اینکه قنات یکی از قدیمی ترین و سازگارترین سازه های آبی و ابتکارات طبیعی ایرانیان در سازگاری با شرایط اقلیمی خشک مناطق مرکزی ایران است ، تلاش در حفاظت و صیانت از آن امری ضروری دانشت و کارگزاران آب و قنات را تلاشگران حیات در کویر مرکزی ایران دانست و گفت ؛ معنای عمیق این همایش فرهنگی را ارزش و احترام قائل بودن برای افرادی که برای استحصال و مدیریت آب زحمت کشیدند و می کشند ، می دانیم . یعنی ما برای دانش بومی مان که نسل به نسل منتقل گردیده است احترام قائلیم . چون در دهه های گذشته که فناوری های جدیدی به وجود آمد و کشور به سمت صنعتی شدن پیش رفت در اذهان تضادهایی میان سنت و مدرنیته به وجود آمد به گونه ایی که افراد نمی توانستند از سنت ها صحبت کنند و از مدافعان سنت های نیکو به عقب ماندگی یاد می کردند که خوشبختانه در حال حاضر این طرز تفکر تغییر نموده است . لذا بازگشت به برخی شیوه های پایدار استحصال آب در میان گذشتگان توجه همه را به خود معطوف کرده است . وی بر این اساس راه مقابله با خشکسالی ها و کمبود منابع آب را در جلوگیری از خشک شدن قنات ها با نگاهداری صحیح از آن ها و جلوگیری از حفر چاههای عمیق در منطقه دانست و اعلام نمود که با دیدن آب قنات تاریخی ندوشن خوشحال شدم چرا که این قنات دارای آب قابل توجهی می باشد ، در حالی که قنات هایی به ثبت می رسند که در حال خشک شدن هستند و اظهار داشت قنات ندوشن زنده است و دارای سازه های آبی دیگری از جمله آسیاب ها ، حمام و آب انبار می باشد و می توان با احیا سازه های آبی ، فضایی را ایجاد نمود تا این مجموعه از قنات ، سازه ها و اراضی کشاورزی ندوشن را به ثبت یونسکو رساند .
سپس عبدالعظیم پویا کارشناس تاریخ آب و تمدن کاریزی نیز با اشاره به تاریخچه نظام آبیاری و قنات در ایران به ویژگی های منحصر به فرد قنات در حفظ ، انسجام و هماهنگی و همکاری های اجتماعی مردم و نقش آن در شکل گیری تمدن در مناطق مرکزی ایران اشاره کرد . وی نظام مدیریت و بهره برداری از قناتها را یکی از کارآمدترین شیوه های اداره یک کار جمعی دانست و نقش فرهنگ بومی و اوقاف و اعتقادات مذهبی را نیز در بسط و پایداری نظام حاکم بر اداره قنوات و آبیاری سنتی بسیار مؤثر دانست و قنات ندوشن را دلیل سکونت ، یکجا نشینی و سازندگی عنوان نمود وی با اشاره به فرهنگ رمه داری ندوشن اظهار داشت که این فرهنگ بر پایه چاه ها و آبگاه های وجود داشت اما قنات باعث سکونت ، یکجا نشینی و مدنیت در این منطقه گردیده است . وی همچنین نگاهبانی از آب و قنات را نیز در این منطقه بسیار دوراندیشانه دانست و گفت اصولاً ندوشن به جهت دوری از سایر شهرهای اطراف شهری خود بنیاد ، مستقل ،کهنسال و با فرهنگ و تمدن است و شاید از این رو متکی بر سازه های دفاعی هم بنا شده و برج و بارو و ضوابط دقیق حاکم بر اداره این شهر در گذشته حکایت از استقلال و دقت و مراقبتی بوده که باید در این منطقه بر سر داشته هایی که مورد حمله غارتگران قرار می گرفته صرف می شده است .
در ادامه دکتر محمد مهدی جوادیان زاده ریاست مرکز باروری ها ابرها نیز در این همایش با اشاره به اینکه مهم ترین عامل رشد و توسعه پایدار در هر منطقه ای سازگاری با طبیعت و استفاده از فرصتهای طبیعی است . سازه های آبی چون قنوات را یکی از مهم ترین سازه های دست ساخت بشر دانست که قابلیت سازگاری با همه عوامل طبیعی حاکم بر مناطق کم آب را دارند از این رو وی قنوات را بعنوان پایدارترین عوامل توسعه پایدار تلقی نمود . وی امنیت غذایی را در گرو امنیت آب دانست و گفت در آثار دکتر اسلامی ندوشن آمده است که وقتی در زمان کوروش سرزمین ایران گسترده شد ، عده ای به کوروش گفتند که چه لزومی دارد در چنین سرزمین بی آب و علفی سکنی گزینیم بهتر نیست به جای مناسب تری مهاجرت کنیم که کوروش در پاسخ گفت سرزمین های آسان ، انسان های تن آسا می پروراند و این استعداد به هیچ خاکی داده نشده است که میوه های خوب و سربازان خوب را با هم بپروراند و لذا مردم به کوروش حق دادند و در همین سرزمین ماندند تا ایران را با کار و تلاش و تدبیر پایدار بسازند . دکتر جوادیان زاده ادامه داد ؛ ایرانیان از همان زمان خواستار توسعه پایدار در این سرزمین بودند و از همین رو فناوری قنات را ابداع نمودند تا ایران را برای همیشه به سرزمینی آباد تبدیل کنند. امروز نیز راز پیشرفت و توسعه پایدار این کشور بهره برداری از همین روشهای معطوف به سنت های ماندگار است . وی در پایان خواستار مکتوب و مستند نمودن تجربیات دست اندرکاران و کارگزاران قنات گردید .
در این همایش دکتر علی اکبر جعفری ندوشن مدیر بورس اوراق و بهادار استان یزد نیز با اشاره به اقتصاد مبتنی بر کشاورزی در مناطق کم آب گفت ؛ چنین اقتصادی با برنامه ریزی دقیق به کار و تلاش و تولید و سرمایه گذاری مولد معنی واقعی بخشیده است . محدویتهای طبیعت ، تدبیر و تلاش افزونتری را طلب می کرده و لذا تا زمانی که این کشور به رانت نفت وابسته نشده بود در سایه همین اقتصاد مولد بخوبی اداره می شد و در مناطقی کم آب با پیشرفته ترین و بادوام ترین تکنولوژی زمان خود یعنی قنات توانست بیش از هزاران سال در این مناطق به تمشیت امور مردم بپردازد . وی در ادامه گفت ؛ شاید دلیل دیگر پایداری و کارآمدی سیستم قنات و آبیاری در ایران آن نظام حقوقی و ضوابط عرفی بسیار منسجم و محاسبه شده ای بوده که درباره چگونگی اداره قنوات و تقسیم آب و تسهیم منافع آن ایجاد شده بوده است . وی این نظام اقتصادی و حقوقی حاکم بر اداره قنات و آبیاری را ناشی از تجارب زندگی جمعی روادارانه و زیست متمدنانه در مناطق کم آب و البته اعتقادات شرعی و نظام فقهی دقیق حاکم بر حقوق مالکیت دانست .
سپس ناصر بابایی ندوشن عضو شورای شهر ندوشن و کارشناس ارشد میراث فرهنگی نیز با اشاره به قدمت و سابقه تاریخی قنات ندوشن به وقف نامه ربع رشیدی اشاره داشت که در آن به وقف چهار شبانه روز از آب قنات ندوشن در موقوفات ربع رشیدی پرداخته شده که حاکی از بیش از هفتصد سال قدمت این اثر زنده و پویای ملی است . وی به نقش حیاتی این قنات در حفظ بافت تاریخی ندوشن و تداوم زندگی در این بافت ارزشمند اشاره کرد و خواهان توجه مسئولان امر به نگهداری از این قنات گردید و استفاده بی رویه از منابع آبی بالادست قنات را تهدید کننده حیات آن تلقی کرد .
در پایان این همایش از بیش از پنجاه نفر از مقنی ها ، میرابها ، دشتبانها ، جویبانها ، قنات یاران و کسانی که در ترمیم و احیاء حادثه اخیر قنات تلاش داشتند تجلیل بعمل آمد و زحمات فراوان آنها در پاسداری از آب و قنات ستوده شد .
انتشار ویژه نامه پاسداشت آب و قنات ، نمایشگاه عکس و مسابقه نقاشی و بازدید از مسیر قنات و جوی آب و سازه های آبی نظیر آب انبار ، آسیاب آبی و … از دیگر برنامه های جنبی این همایش بود .

ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
ندوشن
کلید واژه
 
نظرات | 0 نظر
captcha
Page Generated in 0/2038 sec